3. teden 30. 3. - 3. 4. 2020

TOV

SE

RIŠ

Začni v polju s puščico. Skači  od polja do polja kot skače šahovski konjiček:

Dobil boš dva slovenska pregovora.

(KAR LAHKO STORIŠ DANES, NE ODLAŠAJ NA JUTRI.   ENA LASTOVKA NE PRINESE POMLADI.)

SLANO TESTO- DOMAČI PLASTELIN

Kaj potrebuješ?
- 1 skodelica moke
- pol skodelice soli
- pol skodelice vode
- po želji: majhno količino živilskega barvila ali tempere

Postopek:

Moko, sol in vodo daš v posodo. Vse sestavine med prsti dobro pregneteš. Če želiš testo obarvati, kaneš vanj nekaj kapljic živilskega barvila ali tempere barve.

Tvoj domač plastelin je pripravljen za igro. Naj tvoja domišljija in kreativnost zaživita. Možnosti za igro je nešteto.

Ko z ustvarjanjem končaš slano testo zapri v posodico s pokrovčkom, da se ne presuši.

NAMAZI ZA MALICO

RIBJI NAMAZ

• 1 sardina iz konzerve
  • 2 žlici majoneze
  • 2 žlici kisle smetane
  • Po želji peteršilj
  • Pisan kruh

Priprava:  Najprej sardino zmiksaš s paličnim mešalnikom nato dodaš maslo, kislo smetano in majonezo. Vse zmiksaš in dodaš po okusu začimbe (peteršilj, sol, poper).

TUNIN NAMAZ

• 2 tuni konzerve
  • 3 žlice kisle smetane ali navadnega jogurta
  • Začimbe: sol, poper, peteršilj
  • Bel kruh

Priprava: Najprej tuno  zmiksaš s paličnim mešalnikom nato dodaš maslo, kislo smetano ali navadnega jogurta  Vse zmiksaš in dodaš po okusu začimbe (peteršilj, sol, poper).

MLEČNI NAMAZ

• ½ kg domače skute
  • 3 žlici kisla smetana
  • 2 stroka česna
  • 1 korenček
  • Začimbe (peteršilj, sladka rdeča paprika, sol).
  • Pisan kruh

Priprava: Prvo zmiksaš domačo skuto, dodaš maslo in nato skupaj zmiksaš. Dodaš  kislo smetano in stroke česna ter nato dodaš nariban korenček. Na koncu dodaš po okusu začimbe (sol, poper, sladka rdeča paprika, narezan peteršilj).

ZANIMIVE ŠPORTNE IGRICE

Na spodnji povezavi je igra s preprijemanjem žogic. Vzameš lahko katerekoli manjše žogice, če pa jih nimaš, jih lahko zmečkaš iz časopisnega papirja ali uporabiš dva zvita parov nogavic.

Takole pa si pripraviš NAMIZNI TENIS V JEDILNICI.  Pospraviš jedilno mizo in na sredino postaviš mrežico iz plastičnih lončkov ali škatel makaronov, kosmičev, soli … kar pač imaš, pomembno je le, da so po vsej širini enake višine. Če nimaš loparjev za namizni tenis, vzemi knjige manjšega formata in trdih platnic. Uporabiš jih lahko tudi namesto mrežice. Tako sva igrala z bratom v otroštvu, ko nisva imela ničesar. Igralca servirata izmenično po dvakrat. Igrata na dva dobljena niza, pri čemer se niz konča pri 11. Osvojeni točki oz. pri 2 točkah razlike po tem, ko je bil rezultat izenačen pri 10:10.

Naslednje povezave vodijo do zanimivih iger, ki vam lahko popestrijo dan:

ČIŠČENJE

Kdo se veseli čiščenja? Najverjetneje zelo malo ljudi. Vendar je tudi čiščenje lahko zabavno in sproščujoče. Pregovor pravi, da je čistoča pol zdravja. Vsako jutro si moraš poslati posteljo in dobro prezračiti sobo. Vsaj enkrat na teden moraš obrisati prah na vseh policah, posesati ali pomesti tla in odnesti smeti. Poskrbeti moraš, da daš umazano perilo v pranje, in nato čista oblačila pospraviti v omaro. Ker pa ne živiš samo v svoji sobi, moraš pomagati pri gospodinjskih opravilih in čistoči tudi po celi hiši.

Če večkrat pozabiš postoriti našteta opravila, si lahko narediš razpredelnico. Ko opravilo opraviš, ga enostavno pokljukaš. Tako boš ti in tvoji starši vedeli, kaj si opravil.

MOJA HIŠNA OPRAVILA

PONEDELJEK

ČETRTEK

NEDELJA

POSTILANJE POSTELJE

BRISANJE PRAHA

SESANJE ali POMETANJE

UMAZANO PERILO

ČISTA OBLAČILA V OMARO

ODNESI SMETI

POMLAD in  RASTLINE  - vaja za opazovanje

POTREBUJEŠ:  prazna plastenka 1,5 L,  vrvica, olesenela rastlina v okolici doma

V bližini doma poišči grm s šibami: leska, vrba- beka, divja trta, bezeg, kopina, …. Eno šibo na vrhu odtrgaj. Še prirasli del upogni proti tlom, tako, da se ne zlomi ter jo z odtrganim delom vtakni v plastenko . Šibo in plastenko pritrdi v tla. Če je potrebno, priveži z vrvico. Tako pripravljeno šibo   in plastenko pusti do naslednjega dne.

Naslednji dan preveri, kaj  je v plastenki! KOLIKO?

ŠPORTNO – NARAVOSLOVNI IZZIV

PRIPRAVI ZDRAVILNI ČAJ (REGRATOVI CVETOVI)

Cvetove regrata nabiramo v suhem in sončnem vremenu. Nabrane cvetove doma še enkrat dobro pregledamo in odstranimo morebitne žuželke, ki vi se utegnile skrivati v cvetu. Posušimo ji v temnem in suhem prostoru. Suhe cvetove regrata hranimo v steklenem kozarcu, ki dobro tesni.

Pitje se priporoča zvečer, pred spanjem.

Pravijo, da je čaj iz regratovih cvetov odlična spomladanska razvada za dušo in telo. Je zelo bogat vir vitamina C, in zaviral naj bi celo staranje. Le kdo si ne želi ostati večno mlad?

PRIPRAVI ZDRAVILNI ČAJ (TROBENITICA)

Na spomladanskem sprehodu naberi trobentice za čaj. Nabrane cvetove trobentic posušiš na pladnju, v temnem prostoru. Ko so trobentice suhe jih lahko shraniš v kozarec za vlaganje in si nato vsak dan lahko pripraviš dišeč čaj.

Trobentice vsebujejo veliko vitamina C, kar je dobro za naš imunski sistem. Blažijo kašelj, lajšajo dihanje in nas pomirjajo. Imajo pozitiven učinek na kri in sečila, pomagajo pa tudi pri lajšanju glavobola.

KAMENČKI DOBRIH MISLI

Če na sprehodu v tvoji bližnji okolici nabereš različne kamenčke, te kamenčke lahko uporabiš za kamenčke dobrih misli.

Lahko jih doma kasneje pobarvaš, na njih kaj narišeš, mogoče celo napišeš kakšno vzpodbudno misel, in nekomu s tem polepšaš dan.