RUDI MLINAR IN DRAGO PIRMAN V POGOVORU Z UČENCI

V torek, 10. 12. 2013, sta učence od 6. od 9. razreda obiskala Rudi Mlinar in Drago Pirman, ljubitelja slovenske besede.

Z učenci, ki so tudi sami vešči lepe besede in so svoje znanje izkazali tudi na tekmovanju iz slovenščine za Cankarjevo priznanje, sta se pogovarjala o knjigi Gugalnica za dva, ki obravnava mladostniško tematiko in katere avtor je Rudi Mlinar, predvsem pa sta izpostavila problem rabe slovenščine v vsakdanjem življenju. Dotaknila sta se stanja duha kulture v naši državi, kajti skrb za jezik ni na zavidljivi ravni in zato je neknjižna raba sprejemljiva in sprejeta. Če bi namreč na nacionalni ravni bolj skrbeli za kulturo jezika (na spletu, socialnih omrežjih, vodenje oddaj, politični govori ...), potem bi bili neknjižni zapisi redkost in tako mnogo bolj nesprejemljivi, kot dejansko so.

Zato sta pozvala otroke, naj čim bolj gojijo ljubezen do jezika in se čim bolj trudijo k uporabi knjižnega jezika.

Na koncu pa so spoznali še zlata pravila pisanja in se o njih pogovorili.

Pogovor je bil zanimiv, predvsem pa je izpostavil pomen rabe knjižnega jezika tudi v vsakdanjem življenju, kajti le tako bomo "stali inu obstali".