FOLKLORISTI NA PETROVARADINSKI TRDNJAVI

Danes so naši folkloristi obiskali mesto Petrovaradin, ki se nahaja ob reki Donavi, ob obronkih Fruške gore.

Obiskali so znamenito Petrovaradinsko trdnjavo, ki je bila zgrajena okoli leta 1700.

Zgrajena je bila z namenom, da brani habsburško monarhijo pred Turki. Bila je ena ključnih obrambnih točk na južni meji monarhije in Otomanskega cesarstva.

Pod trdnjavo se nahajajo podzemne katakombe, dolge kar 16 kilometrov. Zgrajene so v štirih nivojih, poleg tega pa so naredili več kot 10.000 strelnih lin.

Trdnjava je bila povsem nepremagljiva za vojaško opremo tistih let, poimenovali so jo celo Gibraltar na Donavi. Po drugi svetovni vojni so trdnjavo prenehali uporabljati v vojaške namene in so jo odprli za javnost, turizem in razne prireditve. Med njimi je tudi zelo priljubljeni Festival Exit, ki je bil izbran za najboljši veliki evropski festival.

LOGIČNA POŠAST, DRŽAVNO TEKMOVANJE

V soboto, 19. maja 2018, se je 20 učencev od prvega do osmega razreda udeležilo državnega tekmovanja iz logike Logična pošast v organizaciji društva Mathema.

NEJC ODLIČEN NA DRŽAVNEM PRVENSTVU V SMUČANJU

V torek, 20. 3. 2018, se je ekipa OŠ Artiče udeležila državnega prvenstva v smučanju.

NIK AŠIČ PRVI NA LJUBLJANA OPEN

V soboto, 10. 3. 2018, je v Ljubljani potekal mladinski šahovski turnir Lars & Sven Ljubljana Open 2018.